top of page

čt 27. 6.

|

Galerie Centra RoSa (1. patro)

Vernisáž výstavy Ota Nalezinek "Hudba v obrazech"

Umělec Ota Nalezinek emigroval v r. 1969. Častým námětem jeho grafik, maleb i textilních prací byla hudba. Uměleckými karikaturami světových hudebníků (s jejich vlastním podpisem) se v Lucembursku poprvé stal známým. Doprovodný program: koncert A. Dvořák "Sonatina" Ve spolupráci s Českými kořeny

Přihlašování uzavřeno
Zobrazit další události
Vernisáž výstavy Ota Nalezinek "Hudba v obrazech"
Vernisáž výstavy Ota Nalezinek "Hudba v obrazech"

Čas a místo

27. 6. 2024 17:30 – 21:30

Galerie Centra RoSa (1. patro), Střelničná 1680/8, 182 00 Praha 8-Kobylisy, Česko

Hosté

O události

Ve spolupráci s Českými kořeny pořádáme výstavu umělce Oty Nalezineka, který emigroval do Lucemburska v roce 1969,  ve svých devětatřiceti letech. V Československu vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, byl žákem vynikajících výtvarných umělců Cyrila Boudy nebo Karla Lidického. Pracoval jako učitel výtvarné výchovy v severních Čechách na Rumbursku, kde působil dvacet let.

V roce 1968 vytvořil první textilní aplikace, předtím se věnoval především kresbě a malbě. Jeho touhou bylo živit se svobodným povoláním, výtvarnictvím. V Lucembursku  se mu díky jeho  talentu  a originalitě  podařilo brzy uchytit.  Rozsah Nalezinkovy tvorby je široký,  zahrnuje knižní ilustrace, návrhy známek, kreslení do novin a karikatury, grafiku,  koláže, tapiserie i malby.  Přivydělával si soukromými lekcemi kreslení, kde potkal v roce 1972 Simone, absolventku vysoké školy v Trieru, která vystudovala  obor textil. Pro Nalezinka to byl důležitý moment, jejich spolupráce na velkoformátových textilních aplikacích  trvala až do roku 2005. 

Díla Oty Nalezinka zdobí řadu soukromých i veřejných prostor nejen v Lucembursku, ale také v  Německu, Itálii, Švýcarsku či Řecku. Kromě evropských zemí umělec vystavoval v USA  i Africe. V roce 1977 získal Oto Nalezinek lucemburské občanství a současně mu bylo za zásluhy o výtvarné umění uděleno státní vyznamenání  Řád velkoknížete Adolfa. Nalezinkův „Ateliér Ota“ se dostal do povědomí v celé západní Evropě.

Sdílet událost

bottom of page